RESERVATION Best Price Guarantee

Bu listemizde Anadolu yakasında gezilebilecek öne çıkan yerleri sizler için derledik. Doğanın, boğazın ve tarihi İstanbul havasının deneyimlenebileceği birbirinden güzel bu beş yer İstanbul’un Anadolu yakasını keşfetmek isteyen ziyaretçilerine pişman olmayacakları bir deneyim sunuyor.


Polonezköy Tabiat Parkı

Beykoz ilçesinde bulunan Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul’un en geniş yeşil ve doğal alanlarından biri olarak öne çıkıyor. İçerisinde bir çok bitki çeşidini ve hayvanı da barındıran bu doğal güzellik şehrin kargaşasından uzakta vakit geçirmek isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Piknik, bisiklet turu, koşu- yürüyüş yapmanın yanı sıra kamp alanları, otel ve pansiyon gibi seçeneklerin bulunması da şehirden uzak birkaç gün geçirmek isteyenler için bu parkı cazip bir seçenek haline getiriyor.


Kuzguncuk

Üsküdar ilçesine bağlı Kuzguncuk Mahallesi kendine has mimarisi ile Anadolu Yakasının turistik olarak öne çıkan yerlerinden. Tarihi olarak musevilere, rumlara ve ermenilere ev sahipliği yapmış olan bu mahalle, şimdiki zamanlarda nostaljik havası, esnaf dükkanları ve gittikçe sayısı çoğalan sevimli kafeleri ile huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için birebir.


Anadolu Hisarı

1300’lü yıllarda yabancı devletlere karşı boğazın güvenliği sağlamak için Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıd tarafından inşa edilen bu tarihi kale İstanbul’un tarihi dokusunu yansıtan yapılardan bir tanesi. Göksu deresinin Marmara denizine döküldüğü yerde bulunan Anadolu Hisarı, boğaz manzarası ve kendine has tarihi dokusu ile Anadolu yakasının keyifli yerleri arasında ön plana çıkıyor.


Kanlıca

Özellikle Kanlıca yoğurdu ile meşhur olan Kanlıca semti Anadolu yakasının boğaz kenarında bulunan küçük sahil semtlerinden bir tanesidir. İskelenin çevresinde bulunan restoran ve cafelerde boğaz manzarısının keyfini çıkarmanın yanı sıra, içerideki ara sokaklarında eski İstanbul mimarisi ve bolca yeşil alanların huzur veren görüntüsünü deneyimlemek Kanlıca’nın sunduğu güzelliklerin başında geliyor.


Hidiv Kasrı

Osmanlı Döneminde Mısır’ın son valisi -yani o dönemde verilen isim ile- hidvi olan Abbas Hilmi Paşa için İtalyan mimar Delfo Seminati tarafından inşa edilmiş görkemli bir yapı olan Hidiv kasrı günümüzde café, restoran ve organizasyonlar için kiralanabilen bir mekan olarak hizmet vermektedir. Gerek çevresindeki doğal güzelliği, gerek de yapının tarihi dokusu ile Hidiv kasrını, Anadolu yakasında mutlaka görülmesi gereken bir mekan olarak sayabiliriz.

DİĞER BLOG YAZILARI